Görev gereği faize para yatırmak caiz mi?

Soru Detayı

- Ben bu yıl kaymakamlık sınavına gireceğim. Ama şöyle bir sıkıntı var, kaymakamın dini bakımdan meşru olmayan işlerde imzası, onayı var (promosyon sözleşmesi faize para yatırma vb.)
- Bediüzzaman’nın dediği gibi ''Ey nâşir-i küfr-ü küfran! Âyâ.. hiç câiz olur mu ki, bir adamın akıl ve kalbi ve vicdan ve ruhu müthiş bir derecede musibet içinde olduğu halde; cismen zâhirî bir derece refah ve zînet içinde bulunmasıyla o adama mes'ud denilsin ve saâdetine hükmedilsin? Görüyoruz ki, bir adam inkisar-ı hayâle uğrasa veya bir emel-i vehmîden me'yus olsa veya bir emr-i cüz'îden ümidi kesilse, nasıl dünya ona darlaşır. Onun tatlı şeyleri, ona nasıl acı gelir... Acaba bütün âlâmın menşei ve bütün âmâlin hâdimi olan senin bu şeame tin ve bu dalâletin ile hasta olup yeis ve yetimlikle mânevî bir cehenneme düşen bir kalb ve bir ruh sahibi, nasıl bir cennet-i kâzibe-i zâile içinde mes'ud olabilir?''
- Acaba küfrün neşrine mi sebep oluyorum, meslekten vazgeçip kendi nefsimi mi düşüneyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Laik bir ülkede, dini yaşamaya ve din hürriyetini genişletmeye, haramları azaltmaya, meşruları çoğaltmaya çalışan müminlerin, bu hizmetleri iktidara gelmeyi, vali, kaymakam vb. olmayı gerektiriyorsa olurlar.