Gökten gelenler ifadesi uzaylıların olduğunu mu gösterir?

Soru Detayı

"Gökten gelenlerin üzerlerinize ateş yağdırmıyacağından emin mi oldunuz" diye bir ayet duydum.
- Bana tam olarak bunu açıklar mısınız, burada geçen kim veya kimlerdir?
- Kuran uzaylıların olduğunu mu söylüyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayetin meali şöyledir:

“Yoksa  gökte olanın, başınıza taş yağdırmayacağından mı emin oldunuz? Tehdidimin nasıl bir şey olduğunu yakında öğrenirsiniz.” (Mülk, 67/17)

Görüldüğü üzere, ayette “gökten gelen” ifadesi yoktur. “Gökteki” ifadesi vardır.

Ayette “gökte olan”dan maksat Allah’ın kudret, saltanat ve azametidir. Bunlar bütün kâinat çapında söz konusu olmakla beraber, “gök” tabiri; insanların gözünde en haşmetli yer olarak gözüken bir yer olması sebebiyle kullanılmıştır. (bk. Razi, ilgili ayetin tefsiri)

Âdeta “kâinat” kavramı yerine, “tağlib sanatı” çerçevesinde “gök” sözcüğü onu temsilen zikredilmiştir.

Bu ifadeler açıkça gösteriyor ki, ayette “uzaylılar”a dair hiçbir işaret yoktur.