Geçmişte çok kız arkadaşım oldu ve ahını aldığım insanlar da oldu. Benim günahlarımdan dolayı çocuklarımla sınav edilir miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Hiç kimse başkasının günahından dolayı sorumlu tutulmaz."(Enam, 6/164)

mealindeki ayete göre, hiçbir suçu olmayan bir çocuğun, sırf babasının günahından dolayı bir tuzağa düşürülmesi, bir suça itilmesi, bir komploya kurban edilmesi, düşünülemez. Böyle bir davranış âdil de olmaz.

Sonsuz adaleti kâinatın şahadetiyle ortada olan Allah'ın, anne-baba suçundan dolayı masum bir çocuğu böyle bir belaya atacağını düşünmek mümkün değildir.

Hz. Nuh (as) ve Hz Lut (as)'ın eşlerinin iman etmemsi ve buna karşılık Firavun'un eşinin iman etmesi, sorumluluğun şahsiliğine güzel birer örnektir. Ayrıca, Ebu Cehil'in oğlu Hz. İkrime, As b. Vail'in oğlu Hz. Amr b. As, Velid b. Muğire'nin oğlu Hz. Halid gibi sahabiler de hayatlarıyla bu gerçeğe şahadet etmişlerdir.