Gayri müslim bir dostumuz, mirasçısı olmadığı için, vasiyetnamesinde mirasçısı olarak göstermesi caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Din ayrılığı her iki taraf için de miras engelidir. Bir Müslüman bir gayri müslime ve bir gayri müslim de Müslümana mirasçı olamaz. Hadiste şöyle buyurulur:

"Müslüman kâfire, kâfir de Müslümana mirasçı olamaz." (Buhâri, Hacc, II, Meğazî, 48, Feraiz, 26; Müslim, Feraiz, l; Ebu Davud, Feraiz, 10; Tirmizi; Feraiz, 15).

Ancak başka varisi yoksa, o malı hibe (bağış) olarak alınabilir.