"Fitneleri içinize salacağım." şeklinde kudsi bir hadis var mıdır?

Soru Detayı

- Varsa hadisi tamamlayabilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Ebû Hüreyre (r.a.)’den yapılan rivâyete göre, Rasûlullah (a.s.m.) şöyle buyurdu:

“Ahir zamanda bazı kimseler çıkacak ve dini dünyaya alet edecekler;  insanlara yumuşak görünmek için kuzu derilerine / kuzu postuna bürünecekler; dilleri şekerden tatlı, fakat kalpleri kurt kalbidir. Allah şöyle buyurur:

'Bunlar, benim affıma mı güvenip aldanıyorlar, yoksa bana karşı mı (benim rahmetime güvendikleri için mi) böyle cüretkâr davranıyorlar? Şanıma yemin ederim ki onların üzerine öyle bir fitne / musibet göndereceğim ki, o çok yumuşak huylu, halim-selim olan kimseleri bile şaşkına çevirecektir.' ” (Tirmizî, Zuhd, 59; Darimî, Mukaddime, 29).