Firavun’un cesedinin tam çürüdüğünü iddia edenler var?

Soru Detayı

- Firavun'un cesedini tam olarak çürük olduğunu iddia edenler var ve ayrıca bazı çürümeyen insan cesetleri de var olduğunu, bunların mucize olmadığını iddia eden arkadaşım var.
- Kendisi çok araştırmış bu konuda ona tatmin edici bir cevap ne verebilirim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Firavun’un cesedinin tam çürüdüğünü iddia edenlerin ellerinde “yalan”dan başka hiçbir delil yoktur. Yalancının mumu çoktan sönmüştür.

Bu cesedi birçok insan görmüştür. Bunlardan biri Prof. Dr. Ahmet Apay’dır. Bizzat kendisi bize bu konuyu anlatmıştı. İngiltere’de öğrenciyken, gidip Firavun’un çürümeyen cesedini görmüş, verdiği bilgiler ve çektiği fotoğrafları Türkiye’ye getirmiş, ilk defa onu Zafer Dergisi yayımlamıştı.

Daha sonra medyada yerini almış ve uzun yıllardır, bu mucizeden söz edilmektedir.

- Zaten bu Firavun’un diğer Firavun cesetlerinden ayıran özellik, bunun cesedi mumyalanmamış olmasına rağmen çürümemesidir.

- Firavun’un cesedi denizden çıkarıldığı haberini alan Bediüzzaman Hazretleri, hiç tereddüt etmeden bu cesedin Firavun’a ait olduğu, aynen boğulduğu yerden çıkarıldığı ve mumyalanmadığı halde, mumyalanmış bir ceset gibi sağlam kaldığını ifade etmiş ve bunun Kur'an’ın “gaybi haber” olarak bir mucizesi olduğunu şöyle seslendirmiştir:

“Meselâ: فَالْيَوْمَ نُنَجِّيكَ بِبَدَنِكَ Gark olan Firavuna der: 'Bugün senin gark olan cesedine necat vereceğim.' ünvanıyla umum Firavunların tenasüh fikrine binaen cenazelerini mumyalamakla maziden alıp müstakbeldeki ensal-i âtiyenin temaşagâhına göndermek olan mevt-âlûd, ibretnüma bir düstur-u hayatiyelerini ifade etmekle beraber, şu asr-ı âhirde o gark olan Firavunun aynı cesedi olarak keşfolunan bir beden, o mahall-i gark denizinden sahile atıldığı gibi, zamanın denizinden asırların mevceleri üstünde şu asır sahiline atılacağını, mu'cizane bir işaret-i gaybiyeyi, bir lem'a-yı i'cazı ve bu tek kelime bir mu'cize olduğunu ifade eder.” (Sözler, s. 401-402)