Yer çekimi kanunu Kur'an'da var mıdır?

Soru Detayı

- Kuran-ı kerimde yerçekimine ait herhangi bir mucize var mıdır?
- Mürselat suresi ( 25) ayet, toplanma yeri olarak çevrilmiş fakat birkaç kişi bunu sarılmak kucaklamak kendine çekmek olarak yorumluyorlar.
- Ateistler bunu yalanlıyor sonradan evire çevire ayetleri kullandılar gibi sözler var.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Biz hem diriler hem de ölüler için, yeryüzünü bir toplanma yeri kıldık.” (Mürselat, 77/25-26)

mealindeki ayette “yer çekim kuvvetine” bir işaret vardır. Çünkü, “toplanma yeri” olarak ifade edilen kelime “kifat”tır. Bu kelime, tefsirlerde “cem / toplanma, damm / çekme” yeri  olarak açıklanmıştır. (bk. Zemahşerî, Seyyid Tantavî, İbn Aşur, ilgili ayetin tefsiri)

Demek ki, yeryüzü “kifat” olarak yaratılmıştır ki, insanları dağılmaktan kurtarıp, üzerinde toplasın, kendine çeksin. Bu ise, yerin bir çekim merkezi olduğunu göstermektedir.

Kur'an’ın inmesinden yaklaşık bin yıl sonra tanımlanan Dünya'nın dört büyük kuvvetinden birisine, bundan yaklaşık bin yıl önce Kur'an'da dikkat çekilmesi, Kur'an'ın Allah'ın katından indirildiğinin delillerinden sadece biridir.