Fetih suresini okuyan sene boyunca korunmuş mu olur?

Soru Detayı

- Bazı yerlerde şöyle bir bilgi dolaşıyor, bu anlamda bir hadis var mı?
- Ramazan’ın birinci gecesinde kim 3 kez arka arkaya Fetih suresini okursa Allah Teala o kimseyi bütün sene korur. Rızkını temin eder, kimseye muhtaç etmez ve tüm dileklerini gerçekleştirir.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu anlamda hadis kaynaklarında bir rivayet bulamadık.

Bazı tefsirlerde ise şu anlamda bir rivayet vardır:

“Bir kimse ramazanın ilk gecesi nafile namazda Fetih suresini okuyacak olursa, Allah o kişiyi o yıl boyunca koruması altına alır.” (Kurtubi, Bursevi, Fetih Suresi)

Ancak bu bilgi de bana ulaştığına göre şeklinde rivayet edildiğinden, bu kalıp bunun zayıf olduğuna işaret olabilir.

Hilali Görünce Okunacak Dua

Sadece Ramazan ayının ilk gecesi görünen hilal için değil bütün ayların ilk gecesi hilali görünce Hz. Peygamber (asm) Efendimizin belirttiği gibi tekbir aldıktan sonra şu şekilde dua etmek müstehaptır:

“Allah'ım! Şu yeni hilali bize iman, İslam, güvenlik, bereket ve esenlik içinde mübarek eyle. Ey hayır ve rüşd hilali! Senin de bizim de rabbimiz Allah’tır, bize hayır ve uğur getir.” (Tirmizî, Daavat, 51)