Farklı din ve kültürden biriyle evlenmem uygun mu?

Soru Detayı

- Farklı din ve kültürden biriyle evlenmek istiyorum. Neler tavsiye edersiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kere başka dinden demek yalnızca Ehl-i kitap'tan demek olacaktır. Ve evlenilecek kişi kafir olan erkek değil, kadın olacaktır.

Dinsizle, müşrikle, diğer batıl dinlerin mensuplarıyla evlilik olmaz.

Farklı din ve kültürden bir kimse ile evlenen bilmelidir ki, bunun, evlilik ve aile hayatında birçok problemi vardır, olacaktır.

İyi niyet, aşk gibi sebeplerle tercih edilecekse sonucuna da katlanılacaktır.

Peygamber Efendimizin (asm), iki dünyanın saadetine vesile olacak bir tavsiyesi şöyledir:

"Kadınlarla dört hasletleri için evlenilir: Malı için, asaleti için, güzelliği için ve dini için. Sen dindar olanı tercih et, mesut olursun." (İbni Mace, Nikah 6)