Fakirken mi evlenmeliyim yoksa zenginliği beklemeliyim?

Soru Detayı

- Eğer zihinsel olarak hazırsam, fakirken mi evlenmeliyim yoksa bir terfi ve biraz birikim olana kadar beklemeli miyim?
- İslam'da fakir insanlar evlenebilir mi?
- Müstakbel eşim, tesettür ve erkeklerle yalnız kalmama gibi şeriat kurallarına uyması şartıyla çalışarak bana maddi yardımda bulunabilir mi?
- Bir iş buldum ama rehberliğe ihtiyacım var. 24 yaşındayım. Evlenmekten de korkuyorum, ancak bunun olgunlaşma ve harama bakmamı azaltmama yardımcı olabileceğini hissediyorum. Kapıcı / temizlikçi olarak bir iş buldum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Huzurlu bir evliliğin ölçüsü zenginlik veya fakirlik değildir.

Evlenmek isteyen bir erkekten beklenilen şey, öncelikle ailesini geçindirecek maddi imkâna sahip olmasıdır. Düğün masrafları ve bir eve lazım olacak eşyalar için gerekli olan parayı biriktirdikten sonra, aldığınız maaş evinizi geçindirmeye yetecek ise, evlenebilirsiniz.

Size önerimiz, eğer ailenizin size ciddi bir katkısı olmayacaksa, bir miktar para biriktirdikten sonra, evlenmenizdir.

İslam’da esas olan erkeğin ailesinin maddi ihtiyaçlarını karşılamasıdır. Ancak ihtiyaç durumunda size, çerçevesini çizdiğiniz ölçüler içinde eşiniz de çalışıp aile bütçesine katkıda bulunabilir.