Faizsiz kredi kullandıracağını söyleyip, yalnızca 300 ytl. komisyon talep eden şirketten araba almak faize girer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Komisyon, yapılan bir hizmete karşılık alınan bir ücrettir.

Mesela, müşteri bankadan belli bir evsaf ve kalitede, belli fiyatla kendi parasıyla bir otomobil talebinde bulunsa, banka bu işi gerçekleştirme karşılığında komisyon alabilir. (bk. Nevevî, Ravzetu't-talibin, III/554-58).

Fakat soruda söz konusu edilen komisyonun gerekçesi tam açık değildir. Eğer bu parayı faiz yerine alıyor da adına komisyon diyorsa, bunun doğru olmayacağı açıktır. Borç vereceği krediye karşılık ise bu da doğru olmaz.

"Herhangi bir fayda sağlayan bir borç akdi, aynı zamanda bir faiz akdidir."

manasındaki hadisten alacağımız çok şey var.