Faiz bankası üzerinden, katılım 50 endeksinde al / sat yapmak caiz mi?

Soru Detayı

- Katılım 50 endeksinde borsada alım/satım yapmak istiyorum. Faizle çalışan bir devlet bankasının yatırım şirketi üzerinden işlem yapılması caiz mi?
- (Yatırım Şirketi’nin borsa üzerinde faizle işlem yapan enstrümanları var lakin ben sadece katılım50 endeksinde al/sat yapmak istiyorum)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Katılım 50 endeksi, şer’i danışma kurullarının incelemesinden geçmiş ve bunların alınıp satılmalarının caiz olduğuna dair fetva verilmiş olmalıdır; böyle olunca da bunları almak ve satmak caiz olur. Aracı şahıs ve kurumun kendi işinde haram işliyor olması engel teşkil etmez; o işlerin sorumluluk ve günahı onları yapanlara ait olur.