Ezanla selayı karıştırıp su içtim orucum bozuldu mu?

Soru Detayı
Sahurumu yapıp uyudum ezan sesiyle uyandım annem hala uyanıktı ezan bitmeden biraz daha su içeyim dedim tam suyu bardağa doldurdum ezan bitti annem ezandan önce selanın okunduğunu sandı bana iç dedi bende içtim aslında ezanmış ama benim haberim yoktu acaba orucum bozuldu mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bahsettiğiniz durumda bir gün kaza orucu tutmanız gerekir.

Ayrıca ezanın bitmesine kadar su içmek diye bir kaide yoktur. İmsak vakti girdikten sonra hiç bir şey yiyip içemezsiniz. Bu sebeple ezana göre değil saate göre kendinizi ayarlamalısınız. İmsak vakti girdikten sonra ezan okunuyorsa, ezan okunurken de bir şey yiyip içemezsiniz.