Ezan nasıl okunmalıdır, adabı nasıldır? Peygamber Efendimiz (sav) ezan okuyanlara, okumalarının şekli için tavsiyelerde bulunmuş mudur?..

Soru Detayı
Peygamber Efendimiz (sav) ezan okuyanlara, okumalarının şekli için tavsiyelerde bulunmuş mudur?.. Yani çok fazla uzatma ya da sesin çıkabildiği kadar yüksek oku, şeklinde ya da o zaman nasıl okurlardı bilmiyorum ama, günümüzün okuyanları için fazla nağmelendirme gibisinden?..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ezan ve İkamette Bulunması Gereken Vasıflar Nelerdir?

1. Ezan yüksek sesle okunmalıdır. Çünkü ezandan maksad, namaz vaktini bildirmektir. Ancak sesini yükseltmek için zorlanmaya da gerek yoktur.

2. Ezanda cümlelerin arasında durup beklemek gereklidir. Buna teressül denir. "Allâhu ekber, Allâhu ekber" dedikten sonra bir müddet susup beklemelidir. İkamette ise teressül yapılmaz. Kelimeler art arda söylenerek orta yükseklikte bir sesle okunur.

3. Ezan ve ikamette sözlerin sırasına riayet etmelidir. Kelimelerin yerleri değiştirilmemelidir. Ezan daima ikametten önce okunmalıdır.

4. Ezan ve ikamet okunurken, araya başka bir meşguliyet sokulmamalıdır.

5. Ezanın hemen arkasından ikamete geçmemelidir. Ezanla ikamet arasında fâsıla olmalıdır. Duâ etmek, biraz Kur'an okumak, veya namazın sünnetini kılmak gibi meşguliyetlerle ezan ve ikametin arası açılır. Ancak akşam namazında, ezanla ikamet arasında üç âyet okuyacak kadar az bir fasıla ile yetinilir.