Evrensel bir haram aylar olayı dünyada yoktur; ama Araplarda vardır. Kur'an-ı Kerim evrenselse, neden haram ayları (Tevbe 9/36) Arap örfündeki gibi anlatıyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Araplarda söz konusu olan bu haram aylar, Hz. İbrahim (as)’in hak dininden onlara miras kalan bir bilgidir. Cahiliye Arapları, bazen bunların yerlerini değiştirseler de, bu İbrahimî geleneği sürdürmüşlerdir.

Mealini vereceğimiz Tevbe Suresinin 36. ayetindeki ifadeler, “haram aylar” ın Cahiliye Araplarının bir icadı değil, eskiden beri bilinen bir ilahî takdir olduğunu göstermektedir.

Demek ki Kur’an’da yer alan “Haram aylar” ifadesi de Allah’ın nezdinde var olan ve dolayısıyla evrensel  boyutu olan bir hakikattir:

İlgili ayetin meali:

“Doğrusu, Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü kesin hükmünde, ayların sayısı on iki ay olup bunlardan dördü hürmetlidir / haram aylardır. İşte doğru hesap budur. O halde bu aylar konusunda kendinize zulmetmeyin ve müşrikler nasıl sizinle top yekûn savaşıyorlarsa siz de onlarla top yekûn savaşın! Ve bilin ki Allah, ilahî sınırlara saygılı olup fenalıklardan sakınanlarla beraberdir.” (Tevbe, 9/36).

Bilgi İçin tıklayınız:

EŞHURU'L-HURUM / HARAM AYLAR.