Evleneceğimiz kişiye, geçmişini sorabilir miyiz?

Soru Detayı

- Evlenmeden önce bir bayanla tanıştığımız da geçmişini sormamız gerekir mi?
- İçim rahat etmez ama sormazsam.
- Yani benden önce erkek arkadaşların oldu mu? Sevgilin oldu mu diye bizzat kendisine sormak veya araştırmak kötü bir şey mi?
- İnsan haliyle kendisi uzak olduğu için karşısındakinin de temiz olmasını istiyor, nasıl davranabiliriz bu konularda?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ayıpları, kusurları, tövbe edilmiş geçmiş günahları deşmek, açığa çıkarmak, teşhir ermek caiz değildir.

Bir kimse kamu hizmetine talip olsa veya halen işlemeye devam ettiği bir günahı olan biri evliliğe talip olsa, onun kusur ve günahını ilgililere açıklamak gerekir.

Kendisiyle evlenmek istediğiniz bir kıza veya erkeğe, geçmişte böyle bir günahının veya teşebbüsünün olup olmadığını sormak doğru ve uygun değildir.