Evde eşim ve çocuklarımla cemaat yapıp namaz kılabilir miyiz?

Soru Detayı
Aileme namazı alıştırmak için beş vakit namazı sünnetleri ile beraber cemaatle kılabilir miyiz? (ben, eşim, kızım)
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evde eşiniz ve çocuğunuzla birlikte cematle namaz kılabilirsiniz. Ancak farz namazlara bağlı sünnetler cemaatle kılınmaz; tek başına kılınır.

Hanefi mezhebine göre teravih, güneş ve ay tutulması dışındaki nafile namazların cemaatle kılınması mekruh görülmüştür.