Eşlerine yardım edenlerin, peygamber sevabı aldığı ve şehitler defterine yazıldığına dair bir hadis var mıdır?

Soru Detayı

“Bir kimsenin karısına evde yardım etmesi, Allah’ın gazabını kaldırır. Hayırlarını ve derecesini artırır. Evinde hizmet görüp, bundan utanmayan kimsenin adı şehitler defterine kaydedilir. Gece ve gündüz Cenab-ı Hak ona şehit sevabı ihsan eder..." (Camiu’s-Sağir)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnternette gezen bu hadisin kaynağı “Camiu’s-Sağir” olarak verilmiştir. Ancak Camiu’s-Sağir’de böyle bir hadise rastlayamadık.

Hz. Ali (ra)’ye dayandırılan bir habere göre Peygamberimiz (asm) özetle şöyle buyurdu:

“Ya Ali! Bir kimse evinde eşine (ev işlerinde) yardımcı olursa, -onun bedeninde bulunan her bir kılına mukabil- geceyi ihya eden, gündüzü oruçla geçiren bir kimsenin bir yıllık ibadetinin sevabı verilir. Eyyub ve Davud peygamberlerin sevabı kadar sevap verilir. Allah onun ismini şehitler divanında kaydeder. Hizmet ettiği her bir gün ve geceye karşılık bin şehit sevabı verilir...”

Bir Arap sitesinde bu bilgilerin kaynağı olarak (Camiu’l-Ahbar, 1/102) adlı eser verilmiştir.

Öyle anlaşılıyor ki, Türkiye’nin internet sitelerinde, özellikle tasavvuf ehli bir zatın öncülük ettiği bir kaynaktan yararlanarak ortaya konulan bu bilgilerin kaynağı olarak gösterilen “Camiu’s-Sağir” adlı eser  -bir Şia kaynağı olan- "Camiu’l-Ahbar” yerine yanlış olarak kullanılmıştır. Yani, bir Sünni hadis kaynağı olan “Camiu’s-Sağir” ile bir Şia kaynağı olan “Camiu’l-Ahbar” adlı eser karıştırılmıştır.

Bizim kanaatimize göre “Camiu’s-Sağir” adlı eser dahil, hadis kaynaklarında bulamadığımız bu bilgilerin aslı yoktur.