21 kuru üzüm yemek sünnet mi?

Soru Detayı

- Peygamber Efendimiz (asm) bir bardağa 21 adet kuru üzüm koyup üstüne su ilave edip sabah kalktığında da suyunu içip tanelerini yermiş, bu hadis doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

21 tane kuru üzüm şeklinde bir hadis rivayeti bulamadık.

Konuyla ilgili Hz. Aişe validemizden gelen rivayet şöyledir:

“Kuru hurmadan bir avuç veya kuru üzümden bir avuç alıp bir tuluma atardık. Sonra üzerine su dökerdik. Böylece sabahleyin şıra hazırlardık, Hz. Peygamber onu akşamleyin içerdi ve akşamleyin şıra hazırlardık, bunu da sabahleyin içerdi.”

Ebu Muaviye kendi rivayetinde: "(Şırayı) gündüz hazırlardık, Hz. Peygamber gece içerdi veya gece hazırlardık, gündüz içerdi." demiştir.(1)

Resulullah (asm) Efendimizin üzüm kompostosu içtiğine hatta bunu üç gün boyunca içtiğine dair bilgiler de vardır.(2)

Şuayb el-Arnavut bu bilginin senedinin sahih olduğunu söylemiştir.(3)

Sahabîlerden (r.anhüm) bağcılıkla uğraşan birileri üzümü nasıl değerlendireceklerini sormuş, Resulullah (asm) da ondan üzüm hoşafı yapmalarını tavsiye etmiştir. Ya da bekletilerek sirke yapılmasını söylemiştir.(4)

Bu rivayete zayıf hükmü verilmiştir.

Burada dikkat edilmesi gereken durum, yapılan şıranın veya kompostonun tatlı kalıp bozulmadan ve kabarmadan içilmesidir.(5)

Kaynaklar:

1) İbn Mace, Eşribe, 12.
2) İbn Ebî Şeybe, Musannef, 5/76; Ahmed b. Hanbel, Müsned, 3/430.
3) Müsned, a.y.
4) Darimî, Sünen, 2/1338.
5) bk. Şevkani, Neylü'l-Evtar, 8/211.