Erken ve acele ile evlenmek tavsiye edilir mi?

Soru Detayı

- Helal bir gelir yolu arıyorum ve bence bu mümkündür. Bununla birlikte, başvurduğum belirli bir iş ve benim becerime göre tam zamanlı çalışan diğer pek çok kişi iyi para ödemiyor ve burada Amerika'da kira maliyetleri yüksek. Annesiyle yaşamaya devam edip, küçük bir geliri olmasına ve düğün masrafları için anneme güvenmesine rağmen (kız kardeşimin düğün masraflarını zaten ödedi ve bana ve diğer kardeşimin düğün masraflarını ödemeye söz verdi), erken evlenmek mantıklı mı?
- 23 yaşındayım. Ne kadar hızlı (acele) evlenmeliyim?
- Eskisi kadar kötü olmasa da gerçek hayattaki kadınlarla, özellikle de internette mastürbasyon ve saplantıyla mücadele ediyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam’a göre evlenme çağına -ki, son Osmanlı kanununa göre erkeklerde on sekiz, kızlarda on yedi yaştır- gelen kişi, geçim şartları ve diğer uygunluk nitelikleri hasıl olduğunda, bir an önce evlenmelidir.

Erken evlenme hem zamanında çocuk sahibi olup onlarla gerektiği gibi ilgilenme imkânı verir hem de insanı büyük ölçüde haramdan korur.