Erkekle kaç şey için evlenilir?

Soru Detayı

- Bir hadis var, bir kadınla dört şeyi için evlenilir diye, ama bir erkekle şunlar için evlenilir diye bir hadis yok. (haşa efendimizin ve dinimizin kadını geri planda bıraktığından bahsetmiyorum haşa)
- Kafama takıldı neden acaba? Erkek mi seçebilir sadece?
- Bir de evlilik meselesi olsun diğer bazı meseleler olsun erkek üzerinden gidiyor, onlar muhatap alınıyor (hitap olarak) Kuran'da ve hadislerde, bunun hikmeti nedir?
- Kafama takılıyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, her kadının kendine talip olan erkeğin dindar olanını tercih etmesinin teşvik edilmesi bakımından bu hadis-i şerif dolayısıyla kadına da hitap etmiş olur. Evlenecek olan her Müslüman kadın bu hadisten kendine de ders çıkrabilir.

Bununla beraber, hadislerde “bir kadının hangi hasletleri için alınabileceği konusu açıklanırken, bir erkekle hangi özellikleri sebebiyle evlenilir” şeklindeki ayırımı kadınların aleyhine yorumlamak ne dinen ne aklen ne vicdanen doğru bir yaklaşım değildir.

Bilakis bu konuda da kadınlar için “pozitif ayrımcılık” yapılmıştır. Çünkü aranan arayandan daha üstündür. Hasletlerine bakılan kimse aranan kimse demektir; bu da kadındır.

Ayrıca, eşlerden erkek olanlar, kadınları seçmeye çalışmaları, peşlerine takılmaları, babalarından veya başka meşru yolla onları istemeleri, kadınlar için bir üstünlük madalyası hükmündedir.

Günümüzde, erkek olan bir kimsenin bir kızı araması, araştırması, onunla evlenmek istediğini ilan etmesi, erkek için bir eksik puan olmadığı hâlde, aynı tavır bir kız için söz konusu ise küçük düşürücü bir tavır olarak algılanır ve bir / birkaç eksik puan almış olarak damgalanır.

İşte Nebevi ferasetin öngördüğü bu hikmetli farklı ifadeleri mucize mesabesinde bir katma değer ölçüsüdür.