Erkek, hanımının anne ve babasını ziyaret etmesini engelleyebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu gibi durumlar nispi ve göreceli olduğundan, kesin bir süre belirtilmemiştir. Fakat asıl olan şudur: Bir hanımın babası veya annesi ölüm döşeğinde iken veya ölüm vuku bulmuş ise, eşi onu yakınlarına kavuşturmak zorundadır. Hanımını hiçbir suretle anne ve babasından mahrum bırakamaz.

Diğer mevzu ise, imkana ve isteğe göre karar verilmelidir. Çünkü, bazılarının birkaç senede gönderme imkanı yokken, bazılarının senede birkaç defa gönderme imkanı olabilir. Fakat imkanı yerinde ise, uzakta bulunan anne ve babasını senede bir defa ziyaret etmek için, izin verilmesi gerekir.

Erkek, hanımının anne ve babasını tamamen ziyaret etmesini engellemeye hakkı yoktur.