Enfal suresi 65 ve 66. ayetler ilim savaşı, teknoloji savaşı gibi savaşlar için de geçerli olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayetlerin meali şöyledir:

“Ey Peygamber! Müminleri savaşa teşvik et! Eğer sizden sabırlı yirmi kişi bulunursa inkar edenlerden iki yüz kişiyi yener, sizden yüz kişi olursa bin kişiyi yener; çünkü onlar yaptıklarının bilincinde olmayan bir topluluktur. Allah sizde bir zayıflık olduğunu bildi de şu andan itibaren yükünüzü hafifletti. Artık sizden sabırlı yüz kişi olursa Allah'ın izniyle iki yüz kişiyi yener, sizden bin kişi olursa iki bin kişiyi yener. Allah sabredenlerle beraberdir.” (Enfal, 8/65, 66)

Bu ayetlerde son hüküm: “Artık sizden sabırlı yüz kişi olursa Allah'ın izniyle iki yüz kişiyi yener, sizden bin kişi olursa iki bin kişiyi yener. Allah sabredenlerle beraberdir.” mealindeki cümlelerde yer almaktadır.

Bu ayetin indirilmesinden sonra artık bu hüküm geçerli olmuştur. Ayetin zahir ifadesine göre bu hüküm teknolojik savaşlar için de geçerli olduğu görülmektedir. Bir mümin asker iki düşman askerinin önünden kaçamaz, mevzii terk edemez.

Ey Müminler! İnkar edenlerle savaşta karşı karşıya gelince onlara arkanızı dönüp kaçmayın. Kim savaş için yer değiştirmek veya başka bir birliğe katılmak amacıyla olmaksızın savaş sırasında (iki kişilik) düşmana arkasını dönüp kaçarsa, Allah’ın öfkesine uğramış olur, onun varacağı yer cehennemdir, ne kötü bir son!” (Enfal, 8/15-16)

mealindeki ayetlerde de söz konusu oranda bir kaçış olursa, büyük vebalinin olduğuna işaret edilmiştir.

Kur'an kıyamete kadar geçerli olacak şekilde tüm insanlığa gönderilmiştir. Enfâl sûresinin 60. ayeti de Rabbimizin kıyamete kadar geçerli olacak emirlerini içeren bir ayettir:

Ayrıca, aynı surede “gücünüzün yettiği kadar kuvvet hazırlayın!” emri vardır. (bk. Enfal, 8/60)

Bu ifade savaş için gereken her türden silah ve teçhizatın en ileri teknolojiye sahip olanlarını hazırda tutmayı ve sürekli geliştirip güçlendirmeyi içerir.