Emanete bıraktığım valiz yandı, zararı kim karşılayacak?

Soru Detayı

- Valizimi bir işletmenin emanetine bıraktım. Yangın çıktı. Diğer emanetlerle beraber yandılar. Zararımı kim karşılayacak?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuyu bir örnekle açıklamaya çalışalım:

Ücret karşılığı, valizimizi veya kıymetli malımızı korunması için otelin, bankanın veya otobüs garının vb. emanet bölümüne bıraktık. Orada yangın, hırsızlık gibi bir sebeple mallar zayi olsa, emanet bölümü herkesin zararını ödemelidir ve tazmin etmelidir.

Eğer emanet için ücret ödenmez ise o zaman kusur ve ihmal durumuna bakarız. Kusur ve ihmal emanetçide ise malların kıymetini tazmin eder. Yok, kusur ve ihmal yoksa o zaman mal sahiplerinin herhangi bir şey talep etmeleri caiz değildir.