Elbiseyi ayakta giymek mekruh mu?

Soru Detayı

- Sünnette oturarak elbise giyinmeyi tavsiye ediliyor?
- Oturarak elbise giymek nasıl olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Giyecekler konusunda sünnet olan sağdan başlamaktır. Çünkü Resulüllah giyinmeye sağdan başlardı. Hz. Ayşe’den şöyle rivayet edilmiştir:

“Resûlullah temizlenmeye, taranmaya, ayakkabısını giymeye varıncaya kadar her işe sağdan başlamayı pek severdi.” (Buhârî, Libâs 38)

Oturarak ayakkabı giyinmede Allah Resulünün tavsiyesi vardır. Câbir (ra)’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah aleyhissalatü vesselam “Bir kimsenin ayakta ayakkabı giymesini uygun görmemiştir. (Ebû Dâvûd, Libâs 41; Tirmizî, Libâs 35; İbni Mâce, Libâs 30)

Alimler bu yasağı, ayakta giyinmesi zor olan, elle giyinmeye ihtiyaç duyulan ve düşme ihtimaline sebep olabilen ayakkabılar için geçerli olduğunu belirtmişlerdir. Ancak ayakta iken rahatça giyilebilen ayakkabılar bu hükmün dışında kalmaktadır.

Gömlek, don ve pantolon gibi giyecekler için herhangi bir kayıt bulunmamaktadır. Ayakta veya oturarak giyinmesi kişinin tercihine kalmış, hangisi kolayına gelirse öyle giyinir. Her iki durum da mubahtır.