Ekmek ve pastada kullanılan yaş maya -bira mayasını- kullanmak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bira mayası diye bilinen mâyii helâl yiyecek, içeceklerde kullanmak câizdir, haram değildir. Zira bira mayası, bulunduğu halde haram vasıfta değildir. Bulunduğu halden başka hallere geçtikten sonra haram hale gelmektedir. Bu bakımdan bira mayasını mayalama ve diğer yerlerde kullanmak haram olmaz, câizdir.

Ancak, biranın kendisi ile alkollü içkileri hamur mayalamak, yahut helâl şeylerin içine katmak suretiyle kullanmak câiz değildir. Bu durumda kendileri haram olduğu gibi karıştıkları şeyleri de haram hale sokabilir.