Eğlenmek niyetiyle avlanmak caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Vakit geçirmek ve eğlenmek maksadıyla avlanmak mekruhtur. Çünkü bu abes bir iştir. Zira Peygamber (asm) şöyle buyurmuştur:

“Can taşıyan hiçbir şeyi nişangah edinmeyiniz.” (1)

Bir başka hadis şöyledir:

“Kim boş yere bir kuş öldürecek olursa, kıyamet günü Yüce Allah'ın huzuruna gelerek şöyle der:

'Rabbim! Filan kişi beni gereksiz yere öldürdü, herhangi bir fayda için öldürmedi.' "(2)

Şayet avlanan kimsenin ekinlere, mallara bir zarar vermesi söz konusu olursa o vakit avlanmak haramdır. Çünkü vesileler maksatların hükmünü alır.(3) Avlanacağım diye insanların bağına bahçesine zarar vermek doğru olmaz.

Malikiler avlanmaya dair hükümleri beş kısma ayırmışlardır: Geçim için mübah, çoluk çocuğun yiyeceğini bol olarak tedarik için mendup, zaruret halinde hayatta kalmak için vacip, oyalanmak için mekruh, her hangi bir niyet olmaksızın vakit geçirmek ve eğlenmek için olursa haramdır. Çünkü faydasız yere hayvana eziyet vermek yasaklanmıştır.

Kaynaklar:

1. Müslim, Nesei ve İbni Mace İbni Abbas’tan rivayet etmiştir.
2. Şafii, Ahmed, Nesei ve İbni Habban
3. Keşfü'l-Kına

(İslam Fıkhı Ansiklopedisi)