Efendimiz'in hiç karpuz yemediğini, hiç soğan ve sarımsak yemediğini duymuştum; bu doğru mudur, doğruysa hikmetlerini biliyor muyuz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Karpuz Peygamberimiz (asm)'in sevdiği ve yediği meyvelerdendir.

Çiğ soğan ve sarımsağı yeyip mescide ve herhangi bir meclise gitmek mekruhtur. Çünkü kötü kokusundan dolayı insanların rahatsız olması söz konusudur. Peygamberimiz (asm) de devamlı insanlarla beraber olduğu ve namaz kıldırdığı için, genel olarak soğan sarımsak yememiştir. Ama hiç yemediğine dair elimizde herhangi bir bilgi yoktur.

Detay için tıklayınız:

Soğan ve sarımsak yemek mekruh mudur?