Efendimiz neden mağraya sığındı, yatağına Hz. Ali'yi yatırdı? Allah Onu yatağında da koruyamaz mıydı?

Soru Detayı
Efendimiz (asm) mağraya neden sığındı Hz. Ebubekir (ra)'le? Yatağına niye Hz. Ali (ra)'yi bıraktı yattığı yerde Alalh onu koruyamaz mıydı? Bunlar benim aklımı karıştırıyor, cevaplayın ne olur?..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah Peygamberimizi (asm) her zaman korurdu. Nitekim yatağına Hz. Ali (ra)'yi yatırdıktan sonra müşriklerin üzerine kum serperek aralarından geçmiş, o müşrikler Peygamberimizi (asm) görememiştir. O zaman da Allah Peygamberimizi (asm) koruyordu.

Peygamberimiz (asm) ümmetine örnek olabilmek için normal bir insan gibi yaşamıştır. Her zaman olağanüstü hallerle yaşamamıştır. Şayet Peygamberimiz (asm) normal bir insan gibi davranmasa, dünyevi konularda bize örnek olamazdı.

Peygamberimiz (asm) elden gelen tedbirleri alıyordu. Buna rağmen düşman gelirse de Allah'ın korumasıyla kurtuluyordu. Tedbir alması bize örneklik teşkil etmiştir. Mağaraya sığındı, ama yine orda da Allah Peygamberimizi (asm) korumuştur.