Efendimiz Miraç'ta cenneti cehennemi gördüğü zaman içinde insanlar var mıydı? Cennet ve cehennem şu anda var mıdır? Allah mekandan münezzehdir; öyleyse Onu görmek nasıl mümkün olur?

Tarih: 09.08.2011 - 00:00 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Miraçla ilgili hadis rivayetlerinde Hz. Peygamber (asm)'in cenneti, cehennemi ve her iki yerdeki insanları gördüğü bildirilmiştir. Bu konu bizim havsalamızın dışındadır.

Yalnız biz şunu biliyoruz ki, Ehl-i sünnete göre, cennet ve cehennem şu anda da mevcuttur. Hz. Peygamber (asm) Miraç ile Beka alemine girmiştir. Onun için bir anda gidip gelmiştir.

Alem-i Bekaya girmekle zaman üstüne çıkmış, geçmiş ve geleceği hazır zaman gibi görmüştür. Çünkü o makamda zaman mefhumu yoktur. Bütün zamanları bir anda kuşatan Allah'ın ilminin yansımaları vardır. Bu sonsuz ilmin cilvelerine mahzar olan Hz. Peygamber (asm) de gelecekte olacak şeyleri o anda görmüştür. Veya o hadiselerin yansımalarını misal aleminde görmüştür.

Cevabın devamı için tıklayınız:

Cennet ve Cehennem yaratılmış mıdır? Yaratıldıysa nerededir?..

Allah her an her yerde hazırdır ve bize şah damarımızdan daha yakındır. O halde Kur’an’da “Allaha döndürüleceksiniz” gibi ayetlerde geçen “rücu”, yani “Allah’a dönme” ne demektir?..

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun