Ecel, yapılan bir duayla değişir mi? Mesela zulme uğramış bir insan zalime ölmesi için beddua ederse kabul olur mu?

Soru Detayı
Ecel yapılan bir duayla değişir mi? Mesela zulme uğramış bir insan zalime ölmesi için beddua ederse kabul olur mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ecel denen husus, Allah'ın ilminde mevcuttur ve her ne olursa olsun onun ölüm vakti ve dolayısıyla da ömür müddeti Allah tarafından takdir edilmiş olup bunun değişmesi mümkün değildir.

Allah Teala kişinin ecelini tayin ederken ölümüne sebep olan vesileleri de bildiği için ona göre ölümünü tayin eder. Mazlumun gelecekteki bedduasını Allah bilmektedir ve kabul edilecek bu duaya göre zalimin ecelini belirlemektedir.

Sadaka ile ömrün uzaması, ecelin değişmesi anlamına mı gelir?..