Dünya yuvarlak, Kâbeye iki yönde dönebilir miyiz? Namazda kuzeye dönsek olmaz mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kabe'ye yakın olan taraftan kabe yönü belirlenir; tam tersi istikametten kabeye dönülmez.

Kabe yer altından göklere kadar uzanan nurani bir direktir. Nereye dönülürse kabeye dönülmüş olunmuyor. Mesela; Mekke'de Kabe'ye yönelip namaz kılan bir kimse ters istikamete döndüğünde, bu nurani direğe sırtını dönmüş olmaktadır. Bu konuda belirlenen yönlere doğru namaz kılmalıdır.