Duaların kabul olmasına vesile olan halleri izah eder misiniz?

Soru Detayı

-  İman, ibadet, niyet ve haramlardan sakınmadan kasıt nelerdir, biraz açıklar mısınız?
"Duada insanı Allah'a götüren ve günahlarının silinmesine sebep olan bir sır vardır. Ancak çekirdek gibi olan bu sırrın açılması için de bazı şartlar lazımdır. İman, ibadet, niyet ve haramlardan sakınma gibi şartları yerine getiren onu ağaç gibi açacaktır. Geçmiş günahlarının silinmesine vesile olacaktır."
- Burada güzel anlatmışşınız ama burada duadan kastedilen nedir?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İman: Allah'a ve diğer imanın şartlarına Kur'an'ın, Peygamberimizin (asm) ve Ehl-i sünnet alimlerinin görüşlerine göre iman etmektir.

İbadet, namaz, oruç gibi farz olan ibadetleri yapmaktır.

Niyet ise, yapılan ibadetleri Allah rızasına uygun olarak yapmak ve onun rızasını gözetmektir.

Haramlardan sakınmak ise, Allah'ın yasakladığı işleri yapmamaktır. Yani hayatında daima takvayı esas almaktır.