Hacca gidenlerin tüm günahlarının affedileceği sözü nasıl anlaşılmalıdır?

Hacca gidenlerin tüm günahlarının affedileceği sözü nasıl anlaşılmalıdır?
Tarih: 03.11.2006 - 09:56 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Zengin olan insan hacca giderek önceki günahlarından kurtuluyor. Bu ahirette de paranın geçmesi demek olmuyor mu?
- Bildiğimiz kadarıyla hac kul hakkı hariç bütün günahları affediyormuş. (Faiz, içki, kumar, zina v.s.) Ancak haccı zengin olan insan yapabiliyor. Bu durumda zengin olan insan parasının gücüyle yapmış olduğu rezilliklerden, günahlardan kurtulmuş oluyor. Parası olmayan ise günahlardan kurtulamıyor. Paran varsa işle günahları, sonra git hacca, gir cennete; paran yoksa yürü cehenneme...
- Allah insanları parasına göre mi değerlendiriyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuyla ilgili bazı hadisler şöyledir:

“Kim Allah için hacceder de kötü söz ve davranışlardan sakınır ve günahlara sapmazsa -kul hakları hariç- annesinin onu doğurduğu günkü gibi günahlardan arınmış olarak döner.” (Buhari, Hac, 4)

"Makbul haccın karşılığı cennetten başka bir şey değildir. Umre de diğer bir umre ile arasındaki günahları siler."(Nesai, Menasik,3-5; Müslim, Hac, 437; İbn-i Mace, Menasik, 3)"Amellerin hangisi daha faziletlidir?" şeklindeki bir soruya Peygamberimiz (asm):

"Allah ve Rasûlüne iman." şeklinde cevap vermiş;

"Sonra hangisi?" diye sorulunca;

"Allah yolunda cihad." buyurmuş,

"Sonra hangisi?" denince;

"Makbul hac!.." diye cevap vermiştir."(Buhari, Hac, 4; Nesai, Menasik, 4)

"Haccedenler ve umre yapanlar Allah’ın misafirleridir. Kendisine dua ederlerse, dualarını kabul eder, bağışlanma dilerlerse onları bağışlar." (İbn-i Mace, Menasik, 5)

"Hac ve umreyi art arda yapınız. Çünkü bu ikisi, körüğün demir, altın ve gümüşün pasını giderdiği gibi fakirliği ve günahları yok eder." (Tirmizi, Hac, 2; Nesai, Menasik, 6; İbn-i Mace, Menasik, 3)

Bu ve benzeri hadislerde geçen müjdelerin gerçekleşmesi bazı şartlara bağlıdır. Nitekim "Kim Allah için hacceder de kötü söz ve davranışlardan sakınır ve günahlara sapmazsa" ve "Makbul hac" gibi kayıtlardan bunu anlamak mümkündür.

Hadis kitaplarında geçen bu gibi sözlerin bazıları zayıf olabilir. Ancak yukarıda verdiğimiz bazı hadisler gibi güvenilir olanları da vardır. Bu nedenle bu gibi sözlerin nasıl anlaşılması gerektiği üzerinde durmak istiyoruz:

1.  Bir kaide vardır: Bir söz mutlak söylendiğinde en mükemmeli anlaşılır. Örneğin “insan” denilince akla Peygamberimiz (a.s.m.) gelir. Fizikçi denilince en meşhuru aklımıza gelir. Bunun gibi, "şu ibadeti yapan şu sevabı alır" sözünden aklımıza ilk gelecek olan, o ibadetin zirvesidir, en son neticesidir. Yani bu ibadetin en mükemmel sonucu budur, anlamına gelmektedir.

2. Her sözün bazı şartları vardır. Örneğin bir arabanın katalogunda 200 km/saat  hız yapabileceği yazılı olsun. Sadece bunun yazılmış olması o arabanın her zaman ve her sürücünün 200 km/saat yapacağı anlamına gelmez. Stabilize bir yolda, benzinine su karışmış, ön düzeni bozuk, gece vakti farları yanmayan veya başka yere bakan, üstelik de şoförü acemi olan bir araba aynı hızı yapmayınca, bu sözün yanlış olduğu anlamına gelmez. Tam tersine söz doğrudur, ama bazı gerekli şartları yerine getirilmediği söz konusudur. Bu nedenle araba bize fayda verecektir, fakat istediğimiz hıza ulaşamayacaktır. Bunun gibi, biz de Allah’ın yarattığı mükemmel ve canlı bir arabayız. Bu arabanın farları olan gözler, yedikleri, içtikleri, gezdikleri, düşündükleri, ayakları gibi her şeyiyle mükemmel olacak ki o duayı okuduğu zaman o neticeyi alabilsin. Demek ki söz doğrudur; ancak o şartları yerine getirmek kaydıyla.

3. “Her çekirdek bir ağaçtır.” sözü doğrudur. Ancak her çekirdek bir ağacın programını taşıdığı halde şartlarına uyarak ekilmezse ağaç olamaz. Bunun gibi her dua da insanı Allah’a götüren ve günahlarının silinmesine sebep olan bir sır vardır. Ancak çekirdek gibi olan bu sırrın açılması için de bazı şartlar lazımdır. İman, ibadet, niyet ve haramlardan sakınma gibi şartları yerine getiren onu ağaç gibi açacaktır. Geçmiş günahlarının silinmesine vesile olacaktır. Yoksa çekirdek olarak kalacak ve neticeye ulaşamayacaktır. Hatta hayatını yanlış yerde harcadığı için aynı zamanda sorumlu da olacaktır.

Demek ki hacca giden her insanın bütün günahlarının affolunması yolu açıktır. Ancak yukarıdaki şartlara uyulduğu takdirde ve her hacının veya umrecinin durumuna göre günahlarının tamamı veya bir kısmı bağışlanmaktadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

ORKİDE16

Çok güzel değerlendirmeleriniz var..

Toplumda bazı kesimlerde, başın açıksa, hiçbir ibadetinin kabul olmayacağı gibi yanlış bir kavram var malesef..

Teşekkürler...Allah razı olsun.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
kani_ipek646

Allahu ekber, Allah sizlere kuvvet versin.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
seda1980

HACCA GİDİP GELDİKTEN SONRA KAPANMA İMKANIM YOK. EGER KAPANMAZSAN HACCA GİDEMEZSİN, HACCIN SAYILMAZ DİYORLAR DOGRU MU?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editör (ahmet)

Hayır doğru değildir. Hac ibadeti, Allahın zengin olanlardan istediği bir ibadettir. Bunun dışında yapmamız gereken ibadetler ve sakınmamız gereken haramlar vardır. Dolayısıyla yaptığımız iyiliklerin sevabını ve günahların da cezasını göreceğiz.

Ayrıca Allahu Teala Ahirette insanın yaptığı şeylerin hepsini ayrı ayrı değerlendirecektir. Yoldaki bir engeli dahi kaldırmanın ibadet olduğunu kabul eden Dinimiz, elbette Hac gibi önemli bir ibadeti görmezden gelmeyecektir.

Mesela başını örtmeyen bir kızımız, namaz vakti gelince başını örtüp namazını kılsa namazın sevabını alır. Başı açık şekilde gezdiği zamankilerin de günahını alır. Başını açtı diye kıldığı namaz kabul olmadı diyemeyiz. Biri diğerine engel değildir.

Elbette hacca gidenin, namaz kılanın diğer hal ve hareketleri de iyi olmalıdır. Ama kötülük yapıyor diye haccı ya da namazı olmaz denilmez ve denilmemelidir.

Buna göre hacca giden bir kardeşimizin haccı geçerlidir. Hacdan geldikten sonra başını açsa bile haccına zarar vermez. Ancak başını açmasından dolayı günah işlemiş olur. Yaptığı haccın sevabını alır, başını açmasının da günahını alır.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
MURAT BABUR

MÜKEMMEL ÖRNEKLER .......ALLAH RAZI OLSUN.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun