Dua yazılı kağıdı yutmak caiz mi?

Soru Detayı

- Bir hocaya gittik, bizde büyü olduğunu ve çocuğumuzun olmayacağını söyledi çözmek için eşime ve bana kağıt yazdı yutun dedi bana yıkanmam için içmem için su verdi ve 300 tl. aldı bizden, ama ben yutmak istemedim kötü bir şeyse diye, çok korkuyorum çocuğum olmayacak diye.
- Bir diğer sorum da bu hoca bize anne ismi sordu bize kendisi büyü yapabilir mi ya da cin musallat edebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Çocuğunuzun olup olmayacağını ancak Allah bilir. Tıbbi açıdan bazı veriler olsa bile neticesi Allah’ın iradesine bağlıdır. O konuda hiç endişe etmeyin.

“Göklerin ve yerin hâkimiyeti Allah'ındır. O dilediğini yaratır. Dilediğine kız evlat, dilediğine erkek evlat verir yahut kızlı oğlanlı olarak her iki cinsten çift verir. Dilediğini de kısır bırakır. O her şeyi mükemmel bilir, her şeye kadirdir.” (Şura, 42/49-50)

mealindeki ayette her şey gibi çocuk sahibi olma konusunun da Allah’ın emir ve iradesine bağlı olduğuna işaret edilmiştir.

- Her şeyi hikmetle yapan Allah, elbette birer veya ikişer çocuk vermek yahut hiç vermemek konusunda da sebepler denilen hikmetli perdeler arkasında bu işi yapar. Bu sebeple, o sebeplerin; örneğin hamile kalmaya engel bir durumun olup olmadığını araştırıp öğrenmek bir tıp konusudur.

- Özellikle çok kısa yoldan “büyü yapılmış, çocuğun olmaz vs. bu duayı boynuna tak ve 300 lirayı buraya bırak...” diyen kimseye şahsen biz inanmıyoruz. Normalde sağlam, dürüst bir elden verilen bir duayı (mesela ekmek üzerinde yazılan duayı) yutmakta bir beis yoktur. Fakat bu tür para tüccarlarının tuzağına düşmemek gerekir. Bu açıdan sizin yutmamanız isabetli olmuştur.

- Hoca denilen adamın size bir kötü büyü yapmasının bir gerekçesi görülmemektedir.