DNA testi ile kardeşlik iddiası geçerli olur mu?

Soru Detayı

Bir kişi kardeşimiz olduğunu iddia etti. Nikahsız ilişkiden babamın çocuğu olduğu iddiasıyla DNA testi yapılacak. Eğer DNA testi sonucu, babamın çocuğu olduğu ispat edilirse;
- Dinen de babamın çocuğu yani bizim kardeşimiz sayılır mı?
- Babamın mirasından onun ve annesinin hakkı olur mu?
- Dini açıdan bunun hükmü nedir?
- Mahremiyet konusunda kardeş gibi mi olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kadının doğurduğu çocuk, kimin nikâhı altında iken doğmuş ise, şeran onun çocuğudur.

Zinadan doğduğu ispat edilirse yine de şeran zina ederek hamile bırakan erkeğin çocuğu olmaz; çocuk anaya kaydedilir.

Ayrıca, zinanın mahremiyet doğurmayacağı, dolayısıyla aralarında zina sebebiyle hürmet-i musahere bulunan kişilerin mahrem akrabalar arasındaki bakma ve dokunma hükümlerine tabi olmayacağı hususunda âlimler arasında görüş birliği vardır.

Diğer taraftan, zinadan doğan çocuğun ayıplanacak bir suçu ve günahı yoktur. Nitekim Allah Rasulü Efendimiz (asm) şöyle buyurmuştur:

"Veled-i zinaya annesinin, babasının günahından hiçbir şey yoktur." (Münavi, Feyzü'l-Kadir, V, 372)

Kaynaklar:

- Serahsî, Mebsut, 4/229-230.
- İbn Kudame, Muğni, 9/344-345.
- Şafii, Ümm, 6/446, 448.
- Cüveyni, Nihayetü’l-matlap, 12/240.