Anne ile oğlu arasındaki mahremiyet sınırları nelerdir?

Soru Detayı

- Yani erkek çocuk annesinin nerelerini görebilir?
- Nerelerini görmesi helal nereleri haramdır?
- Mesela erkek çocuğun annesinin sırtını ve karnını görmesi helal midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadın; oğlu, babası, dedesi, kardeşi, amcası, dayısı, kayınpederi ve damadı gibi kendisine nikâhı ebediyen haram olan mahremleri yanında, ziynet yeri sayılan saçını, başını, boynunu, gerdanını, dirsekten aşağı kollarını, ayaklarını ve bacaklarının diz kapağından aşağı kısmını açık bulundurabilir.

Bakılması mübah olan bu yerlere sözü edilen mahremlerin dokunmaları da mubahtır. (bk. İbn Hümam, Fethü’l-Kadîr, 8/105)