Devletin alacağı faizi hesaplamak haram mı?

Soru Detayı

- Devlet kurumunda memur olarak çalışıyorum, bazı işlerden dolayı devletin alacağı ana paranın ve faiz hesabının yapılması durumu oluyor. Ben de faiz hesaplanmasından çok rahatsızım, bu işin bir parçası olmak istemiyorum.
1. Faiz yiyene, yedirene, yazana ve ona şahitlik edene Allah lanet etmiştir. (Hadisi şerif)
2. Kalbine ve nefsine danış. İyilik; kalbinin ve nefsinin tatmin olduğudur. Kötülük ve günah ise nefsinin şüpheye düştüğü ve kalbinin rahatsız olduğudur, insanlar sana fetva verseler ve fetva bulsalar bile.(Hadisi şerif)
- Verilen 1 nolu hadiste geçen yazana ve 2. nolu hadiste geçen ifadelere göre bu işi yaparken nefsim tatmin olmuyor ve kalbim rahatsız oluyor.
- Bu açıklamalara göre ne yapmam lazım, bana lütfen yardımcı olun?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Faizli borçlanma akdine şahitlik etmek veya bunu yazmak başkadır, olmuş bitmiş akit gereği hasıl olan faizi hesap etmek başkadır.

Birincisi kesin olarak haramdır; ikincisi şüphelidir.

Buna göre soruda geçen konuya haram demek doğru olmaz.

Ancak Hz. Peygamber (asm) Efendimizin;
 - Şüpheli şeylerden kaçınmayı tavsiye eden sözleri yanında (bk. Buhari, İman, 39),
- “Bir kul, günaha girme endişesiyle yapılması sakıncalı olmayan bazı şeylerden uzak durmadıkça, müttakiler derecesine ulaşamaz.” (Tirmizî, Ḳıyamet, 19)
- ve “Kendinizle haram arasına bir helâl perdesi koyun” (Heysemî, II, 1150)
gibi hadislerine uygun hareket etmek için, bu tür şüpheli şeylerden sakınmak esas olmalıdır.