Detektörle insanların düşürdüğü şeyleri aramak ve kazanç sağlamak caiz mi?

Soru Detayı

- İnsanların düşürdüğü bozuk para, altın, gümüş yüzük gibi malzemeleri bulmak kazanç sağlamak caiz mi?
- Plajda, tarlada detektörle insanların düşürdüğü bozuk para, altın, gümüş yüzük gibi malzemeleri bulmak kazanç sağlamak caiz mi?
- Sahilde plaja gelen turist gibi kişilerin düşürüp kaybettiği, kuma gömülmüş ya da açıkta bulunan bozuk para, altın ya da gümüş yüzük, kolye gibi değerli malzemeleri bulup satmak caiz mi? (Sahiplerinin bulunma ihtimali yok ya da çok zahmetli.)
 - Aynı şekilde denizin içinde bunun gibi turistlerin düşürdüğü kaybolan malzemeleri bulmak gelir sağlamak caiz mi?
- Bunlar helal ise zekatı var mı?
- Denizin içinde bulunanla, kumun içinde bulunan zekat için farklılık gösterir mi?
- Detaylıca anlatırsanız vesveseye yer vermeyecek şekilde çok memnun olurum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Buluntu eşyayı nerede bulursan bul, öncelikle sahibini araman gerekir. Bazı kuruluşlarda kayıp eşyayı teslim almak ve kaybedeni beklemek durumu vardır. Böyle ise mesela, plaj sorumlusuna teslim edersiniz. Böylece sahibini bulmak kolaylaşır.

Buluntu eşyanın sahibi usulüne göre aranır da bulunamazsa bulan, yoksul ise kendisi kullanır, tüketir, yoksul değilse yoksullara verir.

Buluntu eşyaya sahip olan yoksul olacağına göre zekât vermez. Eşya kişiyi şeran zengin edecek kadar değerli ise ve zekâtlık bir mal ise, bu takdirde üzerinden bir yıl geçince zekâtını verir.