"De ki; Rabbimin sözleri için denizler mürekkep olsa ve … " ayeti açıklar mısınız?

Soru Detayı

"De ki; Rabbimin sözleri için denizler mürekkep olsa ve bir o kadar mürekkep ilâve etseydik dahi Rabbimin sözleri bitmeden önce mutlaka deniz tükenirdi." (Kehf, 18/109)
- Bu ayeti açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kehf suresi, ayet 109:

"De ki; Rabbimin sözleri için denizler mürekkep olsa ve bir o kadar mürekkep ilave etseydik dahi Rabbimin sözleri bitmeden önce mutlaka deniz tükenirdi."

Ayetin Açıklaması:

Allah'ın sözlerinden maksat, O'nun ilim ve hikmetidir. Yüce Allah'ın İlim ve hikmeti sonsuz ve sınırsızdır; denizler ise büyüklüğüne rağmen sonlu ve sınırlıdır. Şu halde Allah'ın ilmini ve hikmetini yazmak için denizlerin tamamı mürekkep olarak kullanılsa, bir o kadar da ilâve edilse yine de Allah'ın ilmini yaz­maya yeterli olmaz. Lokman sûresinin 27. âyetindeki ifade de böyledir. (bk. Diyanet Tefsiri, Kur’an Yolu:III, 499.)