Çölün ortasında 1500 yıldır tazeliğini koruyan ağaç bilgisi doğru mu?

Soru Detayı

- Okuduğuma göre Peygamber Efendimiz (asm) Şam’a giderken Ürdün’de bir ağacın altında dinlenmiş ve ağaç çölün içinde olmasına rağmen 1500 yıldır tazeliğini koruyormuş, bu rivayet doğru mu?
- Bu konuda bir bilginiz var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm) Efendimizin, amcası Ebu Talib ile birlikte Şam tarafına giderken Busra kasabasına vardıklarında mola vermişlerdi.

İşte bu mola esnasında Peygamber Efendimiz (asm) yaşlı ve dalları kuru olan yaşlı bir zeytin ağacının altına oturduğu ve ağaç dallarının nemlendikleri ve yeşerdikleri rivayet edilir. (İbn Sad, Tabakat, 1/156, Ebu Nuaym, Delâilü'n-nübüvve, 1/173, İbn Seyyid Uyûnu'l-eser, 1/48)

Soruda geçen konu bununla ilgilidir.

Soruda geçen bilgiye gelince, bunun doğru veya yanlış olduğuna dair kesin bir bilgiye rastlayamadık.

Arapça internette bazı web sitelerinde bu konu ile ilgili sorulan sorulara cevap veren araştırmacılar da bu kıssanın kesin olarak tespitinin şu anda mümkün olmadığını bildirmişlerdir.

Bununla beraber, Ürdün kralının bazı resmi ziyaretlerin yapıldığı bir mevkide “oranın ilgili ağacın mevkii olduğuna” dair ÜRDÜN kaynaklı haberlerdeki bilginin doğru olma ihtimali kuvvetlidir. (bk. https://www.almamlakatv.com/news/27136)

Ancak, bu haberler ve kralın yorumları, bu kıssanın doğruluğunu kesin olarak göstermez. Çünkü onların da elinde ilmi bir kıstas yoktur. Sadece memleketlerine bir şeref unvanı olduğu düşüncesiyle konuyla ilgili verdikleri bilgiler “kesin imiş gibi” bir formatta takdim edildiğini düşünüyoruz.