Çocukları ön saftan arka safa yollamak uygun mu?

Soru Detayı

Cemaatte Çocukların Arkaya Yollanması.
- Sünnette ve ilmihallerde yazdığı üzere "Önce imamın arkasına erkekler daha sonra erkek çocukları, daha sonra kadınlar ve en sona da kız çocukları dururlar. (Fikri Yavuz İslam İlmihali)
- Ebu Malik el Eşari radiyallahü anh diyor ki: "Size peygamber Efendimizin namaz şeklini anlatayım mı? Namaz için kamet ettirir önce erkekleri saf düzenine koyar sonra erkek çocuklarını onların arkasına durdurur onların arkasına da kadınlar dururlardı. Sonra onlara namaz kıldırırdı. (Ebu Davud ve Müsned)"
- Bunlardan hareketle, imamın çocukları ön saftan arka safa yollaması uygundur denebilir mi?
- Sünnete muhalif olup mekruha düşmektense, çocukların camiden soğuma ihtimallerini tercih mi ederiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Namazdaki saf düzeniyle ilgili hadis rivayetleri için bk. Neylu’l-Evtar, 3/177-178.

- Bu konuda alimlerin farklı görüşü vardır:

Bazılarına göre, 15 yaşına girmeyen çocukların erkeklerle birlikte ilk safta bulunmaları mekruhtur. Nitekim, Hz. Ömer’in de erkeklerle birlikte saf tutan çocukları saftan çıkartıp geriye aldırdığı rivayetleri vardır.

Ancak diğer bazı alimlere göre ise, her iki erkek arasında bir çocuk bulunur ki namazı öğrensin. (bk. a.g.y)

Bu açıklamalar, her şeyden önce hadiste bu tertibin vacip olmadığını göstermektedir. Çünkü eğer öyle olsaydı, aksi durumlar haram olurdu. Halbuki, bu konuda alimlerden bazıları caiz, bazıları da mekruh demişlerdir.

Bu asırda çocukları ürkütmemek, camiden ve de dinden soğutmamak daha öncelikli olmalıdır.