Çocuklara isim verirken nelere dikkat etmek gerekir? Çağlar ismi tam olarak dinimizde ne manaya geliyor?..

Soru Detayı
Çağlar ismi tam olarak dinimizde ne manaya geliyor? Manası dinimizce uygun değilse, Peygamberimizin bazı uygun olmayan isimleri degistirdiği gibi, daha güzel bir isim konulsa (çağrılsa)... kıyamet günü değiştirilen isminle mi çağrılacaktır? Nüfusta kayıtlı olan ismi buna etkili oluyor mu?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

ÇAĞLAR: (Tür.). - Çağlayan, şelale. Erkek ve kadın adı olarak da kullanılır.

Çağlar ismini çocuklara vermek günah değildir. Ancak sünnete uygun daha güzel isimler verilebilir.

Bir kimse halk arasında hangi ismi kullanıyorsa o isim geçerlidir. Kimlikteki ismini günlük hayatta kullanmıyorsa o isim geçersizdir. Günlük hayatta kullanılan isim asıldır.