Hristiyanlara ait isimler çocuğa konulabilir mi? Havarileri isimleri olan Petrus, Matta, Josef, Peter gibi isimleri de kulllanabilir miyiz?

Soru Detayı
Şu anda Müslümanların kullandığı isimler Arab isimleri. Hz İsa bir pergamber olduğu için İsa ismini de koyabiliriz, ama onların havarileri olan Petrus, Matta, Josef, Peter gibi isimleride kulllanabilir miyiz? Çünkü bu isimler yanlış olsaydı havarilerin isimleri olmazdı, yani kötü mana ifade etmeyen her ismi kullanabilir miyiz?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberlerin ismi genellikle Müslümanlar tarafından kullanılmaktadır. Ancak havarilerin ismi daha çok Hristiyanlar tarafından kullanıldığı için onlarla özdeşleşmiştir. Böyle bir isimle anılan kişi ilk olarak Hristiyan olduğu akla gelir. Bu bakımdan İslami geleneğe uygun isimlerin kullanılması tavsiye edilmektedir.