Çocuk öldükten sonra niye defnedilmemiş de suya atılmış?

Soru Detayı

- Aşağıdaki rivayette, çocuğu ölen bir sahabinin, onu toprağa denetmek yerine, dereye attığı anlatılıyor. Acaba çocuk neden dereye atılmış?
- Bir adam, Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm'ın yanına gelerek ağlayıp sızladı. Dedi: "Benim küçük bir kızım vardı, şu yakın derede öldü, oraya attım." Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm ona acıdı. Ona dedi: "Gel oraya gideceğiz." Gittiler. Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm o ölmüş kızı çağırdı: "Yâ filane!" dedi. Birden o ölmüş kız, "Lebbeyke ve sa'deyk" dedi. Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâm ferman etti: "Tekrar peder ve vâlidenin yanına gelmeyi arzu eder misin?" O dedi: "Yok, ben onlardan daha hayırlısını buldum." (Mektubat – 155)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda geçen rivayet için bk. Kadı Iyâz, eş-Şifâ, 1/320; Hafâcî, Şerhu’ş-Şifâ, 3/106.

Olay Resulüllah Aleyhisselatü vesselamın ölülüleri diriltme mucizesiyle ilgilidir. Allah Resulünün, ölülerle konuşması ve Hz. İsa mucizesinde olduğu gibi ölüleri diriltmesi sabittir ve pek çok kaynakta geçmektedir. Söz konusu ölmüş çocukla konuşması da bu mucizelerden biridir.

Aynı olayın bir benzeri de şöyledir:

Hz. Peygamber (asm), bir adamı İslam’a davet etti. Adam: “Kızımı diriltmeden sana iman etmem, dedi.” Hz. Peygamber, “kabrini bana göster” dedi. O da gösterdi. Hz. Peygamber (o kızın kabrinin başına gidip): “Ya Fülane / Ey Falanca kız!” diye (ismiyle) çağırdı. Ölü kız: “Lebbeyke ve sadeyke! / Buyrun! Emredin.” diye cevap verdi. Resulullah: “Dünyaya geri gelmek ister misin?” diye sordu. Kız: “Ya resulellah!  Vallahi istemiyorum. Çünkü ben Allah’ın komşuluğunu / yakınlığını / himayesini anne-babamınkinden daha hayırlı olduğunu gördüm. Ahiretin de benim için dünyadan daha hayırlı olduğunu gördüm.” dedi. (bk. Aliyyu’l-Kari, Şerhu’ş-Şifa, Beyrut, 1421, 1/650-651)

Olayda görüldüğü gibi Müslüman olmayan biri, ölen kızını gömmüştür. Zaten İslam’dan önce Araplarda defin etme (gömme) olayı vardır. Bazı Arapların kızlarını diri diri gömdükleri de bilinmektedir.

Olayda geçen kızın dereye atılması; suya atılması veya gömülmemesi anlamına gelmemektedir. Muhtemelen ölen çocuğunun üstünü kapatacak bir şey yapmıştır. Çünkü gelenekte ölen çocuğu bir yere atıp gitme yoktur.

Kesin bilinmemekle beraber, şayet derede bir yere bırakmışsa, bu ferdi bir olay olabilir, bilmemekten kaynaklanabilir. Ancak bu uzak bir ihtimaldir.