Cinleri yakmak, yaşamına son vermek günah mıdır?

Soru Detayı

- ​Örneğin bir insana cin musallat olsa, onu yakmaktan başka bir kurtuluş yolu kalmasa, bu durumda cini yakarak öldürmek caiz olur mu?
- Ayet-el Kürsi gibi bazı duaları okuyarak Cinler yanabiliyormuş. Hangi dualar olduğunu bilmiyorum..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cinlerin öldürülmeleri, yakılmaları konusu -eğer söylenenler doğru ise-, insanlar gibi olmalıdır. Çünkü cinlerden de mümin ve kafir olanlar vardır.

“Kim haksız yere bir canı (insan veya cin olsun) öldürürse, bütün insanları öldürmüş gibi olur.” (bk. Maide, 5/32)

mealindeki ayetin muhtevasına cinler de dahil olabilir. Onun için öldürülmeyi hak etmeyen bir cinin öldürülmesi doğru değildir, bu ayetin kapsamına giren büyük bir günah olarak görülebilir.

Kanaatimizce, bir insan, hangi hallerde öldürülebiliyorsa ve buna ancak yetkili kimseler karar veriyorsa, bir cin de ancak o hallerde öldürülebilir.