Cinler ibadet ehline musallat olabilir mi?

Soru Detayı

- ​İnsanların cinleri görebileceği fakat cinlerin insanları göremeyeceği bilgisi doğru mudur?
- Cinler ibadet ehli kimselere musallat olabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- “İnsanların cinleri görebileceği fakat cinlerin insanları göremeyeceği bilgisi” doğru değildir. Bunun tam tersi doğrudur: Yani “İnsanların cinleri göremeyeceği fakat cinlerin insanları görebileceği” şeklindeki bilgi doğrudur.

Ey Ademoğulları! Avret yerlerini kendilerine açmak için, elbiselerini soyarak ana babanızı cennetten çıkardığı gibi, şeytan sizi de saptırmasın. Çünkü o ve kabilesi, onları göremeyeceğiniz yerden sizi görürler. Şüphesiz biz, şeytanları, iman etmeyenlerin dostları kılmışızdır.” (Araf, 7/27)

mealindeki ayette bu gerçeğin altı çizilmiştir.

Unutulmamalıdır ki, şeytanın da cinlerden olduğu ayetle sabittir.

- Evet, cinler ibadet ehli insanlara da musallat olabilir. Kafir cinler onlara sıkıntı verirler. Mümin cinler ise onları severler.

Bize düşen görev, görünen-görünmeyen, bilinen-bilinmeyen, insi-cinni her türlü varlığın zararından korunmak için, gerekli olan maddi ve manevi bütün tedbirleri aldıktan sonra Allah’a tevekkül etmektir.