Cennette her istediğimiz olacaksa, top oynamak, ölümü istemek var mı?

Soru Detayı

1) Ben bir tane arkadaşimla futbol oynamak istiycem o kaleci olcak ben de şut vuran adam o tutmak istiyo ben de atmak. Ee ikimizin istediği de olmaz ki?
2) Veya 33 yaşında gircez ama ben diyelim ki 10 yaşında girmek istiyom? O zaman da isteğimiz olmuyor?
3) Allahü Teala sonsuz yaşiycan diyor ama ben ölmek istiyom o aman ne olcak?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cennette, insanın gönlünden geçen her şey fazlası ile verilecektir. Tabi isteklerimiz de cennete layık şekilde olacaktır.

İnsan cennete uygun olmayan şeylere de arzu duymayacaktır.

Örneğin, bu dünyada yorgunluk olduğu için, uyumak ve dinlenmek isteriz, ancak cennette yorulma olmayacağından, uyumak isteği diye bir durum da olmayacaktır. Zaten uyku yarı ölüm demektir, cennet gibi her türlü saadetin olduğu bir yerde, uykunun yeri olmaz.

Ayrıca, cennet alemi, ahiret alemlerindendir. Bu alemde, ahiret alemleri hakkında karar verilmesi doğru olmaz. Mesela, anne rahmindeki bir çocuğun aklı yerinde olsa, dünya için karar verebilir mi?

Hayır.

Verse doğru olur mu?

Hayır.

Örneğin, anne rahmi karanlıktır, beslenmek göbekten olur. Bu durumda olan bir çocuk, dünyayı da böyle hayal edecek ve ona uygun şeyler isteyecektir.

Ancak dünyaya gelen hiç kimse bunların doğru bir istek olduğunu söyleyemez ve zaten kimse de istemez.

Bu dünyada bizler, bir bakıma dünya rahmindeyiz. Ahiret alemine doğup cennet diyarına gittiğimizde, bu dünyada istediğimiz nicelerinin, o alemde aklımıza bile gelmeyeceğini göreceğiz inşallah.

Demek ki, cennette her istenilen şeyler, cennete ve cennet insanına uygun şeyler olacak ve istekler de anında verilecektir, ama bakalım gidebilecek miyiz?

Kesin değil.

Gittik diyelim, bakalım soruda geçenleri veya benzerlerin isteyecek misiniz?

O hiç kesin değil.

Diğer bir ifadeyle orada ya dünyadan kalma özlemler, hasretler, vuslatlarla giderilir veya onlardan eser kalmaz...

Onun için cennete gitmenin ön şartı olan imanda ve takvada, yani Allah’ın emir ve yasaklarına riayet etmede yarışmak gerekir.