Cennette domuz eti var mıdır?

Soru Detayı

- Eğer varsa yemek helal olacak mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur’an’da ve hadis kaynaklarında, cennette domuzun olacağına ve onun etinin yenilip yenilmeyeceğine dair herhangi bir bilgiye rastlayamadık. Bunun ötesinde söylenecek sözler, sadece bir tahmin olacaktır. Bizim tahminlerimize göre, cennette domuz olmaz ve eti de yenmez.

Evvela, dünyadaki hayvanların hepsinin cesetleri toprak olacaktır. Bunlar arasında domuz da vardır. Sadece bazı hayvanların, özellikle her türden bir-iki canlının hem ruh hem bedeniyle gideceği bilgisi bazı rivayetlerden anlaşılmaktadır. Diğer hayvanların ruhları yok olmayacak ve bedeniyle yaratılacak hayvanın cesedinden cenneti seyredecektir.

Kur’an’da, cennetteki etten (Tur, 52/22) ve kuş etinden (Vakıa, 56/21) yalnız birer defa söz edilmiştir. Bu da cennetteki etin -bütün türleriyle- oraya mahsus, özel  bir et olduğunu ima etmektedir.

Abdullah b. Abbas’ın bildirdiğine göre, cennetteki gıdaların, içeceklerin ve diğer varlıkların hiç birisi dünyadakilerle benzer değildir. Tek ortak yönleri isimleridir. (Beyhakî'den naklen Âlûsî, 1,204.) Demek ki, domuzun veya başka bir hayvan etinin, dünyadan cennete ithal edilmesi söz konusu değildir.

Cennetin ve nimetlerinin dünyada bildiklerimizden, hatta hayal ettiklerimizden farklı, bütün bunların ötesinde olduğunu açıklayan başka âyet ve hadisler de vardır. Hz. Peygamber (asv) bir sohbetinde cenneti anlatırken,

"Orada hiçbir gözün görmediği, hiçbir kulağın işitmediği ve hiçbir kimsenin hayalinden geçmeyen şeyler vardır." buyurmuş, ardından da

"Korku ve ümit içinde Rabbine ibadet ve dua etmek üzere vücutları yatak görmez, kendilerine verdiğimiz rızıktan da Allah için harcarlar. Yaptıklarına karşılık olarak onlar için saklanan mutlulukları hiç kimse bilemez." (Secde 32/16-17) mealindeki âyetleri okumuştur. (Müslim, Cennet, 5.)

Cennetin nimet ve güzellik bakımından benzeri olmadığı gibi, azap bakımından da cehennemin bir benzeri yoktur.

İlave bilgiler için tıklayınız:

Cennet nasıl olacaktır?

Cehennem de ne tür azaplar olacaktır?