Cennette, Allah’ı görmekten başka nimet yok mu?

Soru Detayı

- Cennette bir makamın olduğu o makama gidenlerin yalnız Allah’ı görmekle meşgul oldukları başka hiçbir ödülün olmadığı anlamında hadis var mı?
- Varsa neden Allah diğer ödülleri de vermiyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cennetin en büyük makamı ve nimeti, Allah’ın rızasıdır ve keyfiyetini bilemediğimiz anlamda rüyettir, Allah’ı görmektir.

“Allah, cennetliklere, zatına bakmaktan daha sevimli ve gözlerini daha doyurucu bir şey vermemiştir.” (İbn Mâce, Mukaddime, 13; Tirmizî, Sıfatu’l Cenneti, 16) diye haber verilir.

Evet, cennetin en sevimli, en büyük nimeti ve lezzeti, Allah’ın zatına bakmaktır. Ancak bu durum başka nimetlerden mahrum olunacak anlamına gelmez. Nitekim “daha sevimli” “daha doyurucu” denilmesi, bundan başka diğer nimetlerin de verileceğine işaret eder.

Cennete giren bütün cennetlikler, cennetlerin bütün nimetlerinden istifade edeceklerdir.

“Allah, mümin erkeklere ve mümin kadınlara, içinde ebedî kalmak üzere altından ırmaklar akan cennetler ve Adn cennetlerinde güzel meskenler vadetti. Allah'ın rızası ise hepsinden büyüktür. İşte büyük kurtuluş da budur.” (Tevbe 9/72)

mealindeki ayet, cennette hem maddi hem de manevi bütün nimetlerin bulunduğunu ve cennetliklere verileceğini gösterir.

Demek ki, cennette bazı nimetler cismani olacak ancak manevi tatmin, lezzet ve Allah’ın cemalini müşahede gibi manevi nimetler de olacaktır ve bu manevi lezzetler daha üstündür.

İşte ilgili hadisler de buna işaret eder.